W 1465r. pomiędzy leżącą na terenie obecnej Stegny wsią Kobbelgrube, gdzie swoją siedzibę stacjonowania miała delegatura polska, w której składzie znajdował się znany kronikarz Jan Długosz, a Sztutowem, które zajmowali Krzyżacy, prowadzone były rozmowy, które doprowadziły do zawarcia II Pokoju Toruńskiego.
Dla turystów poszukujących odmiennych wrażeń niż plażowanie, dużą atrakcją będzie kosciół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to ryglowa świątynia, wzniesiona w latach 1681-83, na miejscu nieistniejącego, spalonego w pożarze, kościoła gotyckiego.
Wchodząc do wnętrza wzrok przykuwa niesamowita dekoracja stropu, który pokryty jest cienkim płótnem o rozmiarach 35x18m, a na nim znajdują się malowidła Reinholda Schneidera, datowane na 1688r. W centum tego niepowtarzalnego dzieła znajduje się scena Zmartwychwstania, nad prezbiterium Sąd Ostateczny, zaś w rogach sceny z Nowego Testamentu. W obramowaniu swojego dzieła artysta umieścił wizerunek 12 Apostołów.
Pod stropem został podwieszony niesamowitych rozmiarów model statku, którego konstruktorem jest F.W. Wehlma. Dzieło powstało w 1872r. i jest darem załogi za ocalenie życia. Ściany świątyni również ozdobione są pracami autorstwa Schneidera.
Wyposażenie kościoła jest barokowe, a szczególną uwagę należy zwrócić na ołtarz główny z kopią Złożenia do grobu Caravagii, chrzcielnicę oraz przepiękne zdobienia ambony.
Do czasu zakończenia II wojny światowej w 1945 r. świątynia znajdowała się we władaniu ewangelików, później została przejęta przez katolików. Dzięki staraniom miłośników zabytków do wieży powrócił dzwon z 1643r., który podczas II wojny światowej Niemcy wywieźli wraz z innymi 2 dzwonami.
Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.