Zespół pałacowo-parkowy w Godętowie

Ten dzielny i waleczny rycerz otrzymał te ziemie pośmiertnie, za zasługi i odwagę jaką wykazał się w boju. Ziemia przeszła pod władanie syna Bożeja – Malutina. W ciągu kolejnych lat wielkokrotnie zmieniali się właściciele ziemscy, aż w XV wieku poprzez dziedziczenie, majątek przejęła rodzina Goddentowów. Godętowie traktowany był jako bardzo dobra lokata kapitału dla pomorskiej szlachty. Kroniki wspominają również czasy, kiedy to pałac został…przegrany w karty.

Ciekawym momentem w dziejach pałacu jest rok 1784, kiedy to ówczesny właściciel, hrabia Lehndorf utworzył w tym miejscu pierwszy teatr na Pomorzu. Aktorami w odgrywanych spektaklach oraz widzami byli okoliczni mieszkańcy, a wsród nich rodzina von Krokow z zamku w Krokowie

Ostatnim włascicielem posiadłości była rodzina von Somnitz, która rozbudowała posiadłość, dobudowując wschodnie i zachodnie skrzydło, ganek z tarasem od frontu oraz tylni taras, z którego było wyjście do ogrodu. 18 września 1939 roku do Godętowa przybył Adolf Hitler, który właśnie tu przesiadał się ze swojego specjalnego pociągu „Amerika” do samochodu, aby tym udać się w dalszą podróż do Sopotu. W trakcie wojny pałac pełnił funkcję kwatery sztabu wywiadu wojskowego Abwery. Po zakończeniu działań wojennych Pałac Godętowo przejął Skarb Państwa. Obiekt popadał w ruinę od lat 90 – tych, kiedy pozostał bez opieki. W maju 2009 roku, po intensywnym remoncie otwarto w pałacu restaurację oraz hotel, którego wystrój nawiązuje do wyglądu starego majątku z urokliwym stawem i zabytkowym drzewostanem otaczającym dwór.

 

 

Foto: Dep. Turystyki, UMWP

 

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

VEGA
Odległość — 8.9 KM

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi