Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

10 wydarzeń w Pomorskim, w których musisz wziąć udział

Oblężenie Malborka

Jeden z najpopularniejszych festiwali kultury średniowiecznej na świecie odbywa się… w Malborku! To tutaj, w lipcu każdego roku, pojawiają się rycerze, przystrojone konie, a pod murami krzyżackiego zamku panuje gwar średniowiecznego grodu. Inscenizacja widowiskowej bitwy z 1410 roku, turnieje rycerskie, pokazy sztuk walki, jarmark rzemiosła – każdy może tego doświadczyć, jeśli tylko weźmie udział w imprezie Oblężenie Malborka. Propozycja obowiązkowa dla uczniów, pasjonatów historii i dla każdego, kto chce oderwać się od smartfona i popatrzeć, jak żyło się 600 lat temu.

Open’er Festival

Open'er Festiwal w Gdyni, fot. Tomasz KaminskiOpen’er Festiwal w Gdyni, fot. Tomasz Kaminski 

Miłośnicy muzyki z pewnością znają gdyński Festival Open’er. Tego dorocznego, międzynarodowego święta dźwięku nie trzeba nikomu specjalnie zachwalać. Lista artystów, którzy występowali podczas wydarzenia mówi sama za siebie: Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, The Prodigy, Rihanna, Gorillaz, Bruno Mars, Massive Attack, Pearl Jam, Faith No More… Festiwal odbywa się każdego roku na przełomie czerwca i lipca. To czterodniowe święto muzyki, największy festiwal w Polsce i jeden z największych w Europie.

Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty

Festiwal Legend Rocka,  Fot. Marek Hofman, mat. organizatora
Festiwal Legend Rocka,  Fot. Marek Hofman, mat. organizatora

Występowali tu już między innymi: Carlos Santana, Deep Purple, The Animals, T.Rex, Slade i Billy Idol. Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty koło Słupska to powrót do czasów klasyki rocka sprzed lat. To spotkanie z gwiazdami lat młodości albo artystami, o których z wypiekami na twarzy opowiadali dziadkowie i rodzice. Każdego roku w Dolinie Charlotty w wakacje odbywa się kilka koncertów najważniejszych grup rockowych XX i XXI wieku. To pozycja konieczna dla każdego fana rock and rolla.

Festiwal Szekspirowski i Feta

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Klasyczny Teatr Elżbietański w XXI wieku i to w Gdańsku? Oczywiście! Każdego roku Gdańsk jest gospodarzem międzynarodowej imprezy teatralnej zatytułowanej Festiwal Szekspirowski. Na ulicach w centrum miasta wystawiane są sztuki teatralne, a przechodnie mogą brać w nich udział. Centrum wydarzeń jest z kolei przepiękny Gdański Teatr Szekspirowski. Każdego roku w przestrzeni miejskiej odbywa się również Feta, czyli Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych. To kolejna szansa na to, by zbliżyć się do kultury prezentowanej w przestrzeni miejskiej.  A jeśli już o teatrach pod chmurką mowa, w sezonie koniecznie zajrzeć trzeba na scenę letnią Teatru Miejskiego w Gdyni. Oglądanie spektakli granych na plaży to niezwykłe doświadczenie.

Święto kaszubskiej truskawki  

Kaszubska Truskawka, fot. Mateusz Ochocki/Pomorskie.Travel

Pomorskie jadło należy do najsmaczniejszych w Polsce. A jeśli tylko okraszone jest słodką, jędrną, rozpływającą się w ustach kaszubską truskawką, możemy być pewni, że to jadło wybitne. Kaszubska truskawka, czyli kaszëbskô malëna, uprawiana jest tylko na Kaszubach Południowych. Najlepiej smakuje ta z okolicy Chmielna, gdzie zresztą pierwotnie ją uprawiano. Każdego roku w Złotej Górze Kaszubi wychwalają pod niebiosa swoje wyjątkowe, czerwone, skarby. Święto kaszubskiej truskawki to element kaszubskiej tradycji, dlatego kreśląc lipcowe plany, na liście koniecznie powinna znaleźć się ta impreza.

Święto pomorskiej gęsiny

Gęsina Fot. ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Fot. ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Marcin z Tours został powołany na wysokie funkcje kościelne, choć wcale tego nie chciał. By ukryć się przed reprezentantami duchowieństwa, schował się w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie przechowywano gęsi. Niestety, te wdzięczne, choć niezwykle głośne i niesforne ptaki, szybko zdradziły kryjówkę Marcina. Jakiś czas potem Marcin z Tours został świętym, a w dniu 11 listopada ustanowiono święto jego i – naturalnie rzecz ujmując – święto gęsiny. Stąd też tradycja – pomorska gęsina na świętego Marcina. Mięso smakuje wtedy najlepiej i, przyrządzane na rozmaite sposoby, jest jesiennym rarytasem. Pomorskie święto gęsiny odbywa się co roku we wsi Swołowo. Nie tylko zjemy tam typowe potrawy z gęsiny (np. zupę z gęsi lub czerninę), ale również porozmawiamy z hodowcami czy skosztujemy przetworów z gęsi. Warto zajrzeć do Swołowa, bo to przepiękna wieś w Krainie w kratę.  

Jarmark św. Dominika  

Jarmark św. Dominika, fot. MTG, mat. organizatora/jarmarkdominika.pl
Jarmark św. Dominika, fot. MTG, mat. organizatora/jarmarkdominika.pl

Aż trudno w to uwierzyć, ale doroczne, gdańskie święto kupców po raz pierwszy odbyło się w 1260 roku! Tradycja jarmarku św. Dominika w grodzie nad Motławą ma zatem swoją niezwykle długą i barwną historię. Każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, liczne kramy wypełniają gdańskie uliczki. Między kamienicami panuje gwar, a towary wysypują się zza lady. Na Jarmarku św. Dominika dostaniesz wszystko – odzież, książki, obrazy, biżuterię, rękodzieło, antyki. Liczne wydarzenia towarzyszące sprawiają, że to jedno z najbardziej kolorowych świąt w Gdańsku.

Skoro już o jarmarkach mowa, w grudniu na Targu Węglowym odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. Koniecznie należy tu zajrzeć, pocałować ukochanego lub ukochaną pod jemiołą i napić się grzańca z kubeczków z logo Gdańska. A w innych częściach Pomorza, np. w Pelplinie odbywa się letni Jarmark Cysterski, a wcześniej, wiosną, w Owidzu Wielkanocny Jarmark Rękodzieła.

Baltic Sail


Dar Młodzieży, fot. KFP

Pomorze to cała paleta wydarzeń związanych ze sportami wodnymi, regatami i innego typu wyścigami czy mistrzostwami. Najbardziej spektakularnym jest jednak Zlot Baltic Sail Gdańsk, innymi słowy zlot żaglowców. To kilkudniowa impreza, podczas której w mieście nie mówi się o niczym innym niż o żaglowcach. Do Gdańska przypływają żaglowce, ale też motorówki czy inne jednostki z Europy. Ponieważ cumują przy Długim Pobrzeżu, można je podziwiać i zapoznać się z ich historią. Punktem kulminacyjnym Baltic Sail jest niezwykle widowiskowa parada jachtów, która odbywa się na Motławie w Gdańsku. Ponadto chętni mają okazję wejść na pokład wybranych żaglowców i wziąć udział w rejsach po Zatoce Gdańskiej.

Literacki Sopot i Europejski Poeta Wolności

Literacki Sopot, fot. Bogna Kociumbas
Literacki Sopot, fot. Bogna Kociumbas

Choć istnieje dopiero od 2012 roku, zdążył już zaskarbić sobie grono wiernych uczestników, i to nie tylko z Pomorza. Festiwal Literacki Sopot to promocja literatury, wspólne jej czytanie, spotkania z pisarzami, dyskusje kulturalne i warsztaty pisania. To kilkudniowe spotkania z literaturą z różnych zakątków świata, ponieważ każdego roku festiwal skupia się na dziełach pochodzących z konkretnego kraju. Omawiana była już m.in. literatura francuska, czeska czy skandynawska.

Jednocześnie co dwa lata w Gdańsku odbywa się konkurs Europejski Poeta Wolności. Do Gdańska zjeżdżają wybitni poeci z różnych krajów Europy, prezentują swoją twórczość, biorą udział w dyskusjach i prezentacjach.  To promocja współczesnej poezji, która tak często pomijana jest w dzisiejszym świecie.

Sopot Jazz Festiwal

Sopot Jazz Festival, fot. Tarakum Photography, mat. organizatora
Sopot Jazz Festival, fot. Tarakum Photography, mat. organizatora

Jesienią Pomorze nieco wyhamowuje. Staje się bardziej refleksyjne i spokojniejsze. To idealny czas na Sopot Jazz Festiwal. To jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, swoją tradycją sięgający roku 1956. Każdego roku, w październiku, do kurortu zjeżdżają mistrzowie jazzu z całego globu.  Kuratorem artystycznym festiwalu jest Amerykanin Greg Osby, mistrz światowego jazzu. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana ambitnych dźwięków!

Zobacz także:

POMORSKI TOP – CZYLI ATRAKCJE TURYSTYCZNE, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ (CZ.1)

POMORSKI TOP – CZYLI ATRAKCJE TURYSTYCZNE, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ (CZ.2)

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi